SpaceX, Starship Uzay Aracı Prototipinin İlk Deneme Uçuşu İçin Hazırlanıyor.

     İlk bakışta SpaceX şirketinin Mars için olan uzay gemisi prototipinin test uçuşu, şirketin Starlink projesi kapsamında Dünya’nın yörüngesine göndereceği uyduların gölgesinde kalmıştı. Ancak, şirketin Starhopper programı şimdi hazır. Füzenin deneme uçuşları, Teksas Boca Chica’nın test sahasında yapılacak. Roket ilk önce 500 metre yüksekliğe yükselecek ve başarılı olursa, bu yükseklik yaklaşık 5 km olacak.

     Starhopper’ın, SpaceX’in Starship roket tasarımının basitleştirilmiş bir prototipi olduğu belirtilmelidir . Elon Musk, Starship uzay aracı ile insanları Mars’a göndermeyi planlıyor. Test uçuşlarının temel amacı, Raptor motorlarını kontrol etmektir. SpaceX, Nisan ayı başlarında Raptor motorunun ilk testini başlattı. Ancak, bu test statik bir testti ve Raptor motoru sadece 3 saniye çalışıyordu. Starhopper adlı prototip rokete sadece bir Raptor motoru kuruldu.

     Musk’ın hesaplamalarına göre Dünya’nın yörüngesine çıkmak için rokete 3 adet Raptor motoru, Mars’a ulaşmak için ise daha çok motor gerekecek. Prototip Starhopper’ın Starship roketinin tam bir sürümünün bulunduğu (9 metre) bilinmektedir. Böylece bir prototip versiyonunda, motorun senkron işletim sistemini test etmek mümkündür. Gemiye yük olacak ilk Starship roketinin 2022’de Marsa gönderilmesi planlanıyor. Bu uçuştan iki yıl sonra, insanlar bir Starship roketinde Mars’a uçabilecekler. Bu şirketin planı, NASA Mars’ı insanlık tarihinde ciddi bir mühendislik görevi olarak görüyor.

Yorum Bırak